top of page
03-HEADER-artwork-min.png

Mentálhigéné a 
hétköznapokban

03-mental-hatter-01-min.jpg

Mi is az a mentálhigiéné?

Mentálhigiéné, a lélek egészségvédelme, ahol az egészség a testi, szellemi, lelki, szociális jólét állapota. Egyfajta pszichológiai prevenció, amely segít, hogy a bánatból ne legyen súlyos depresszió, a szorongásból pánikzavar, a stresszből kiégés. Fontos momentuma a megelőzés, fejlesztés, kapcsolatépítés. Célja az egészséges lelki élet kialakítása és megtartása. Segíti, hogy az egyén képessé váljon a saját problémájának a megoldására, erőforrásait, lehetőségeit kellőképen fel tudja használni. 

03-mental-hatter-02-min.jpg

Kinek tud segíteni a mentálhigiénés szakember?

Az egyén számára nehéz élethelyezetekben, például különböző személyes vagy munkahelyi elakadásoknál. Traumát, veszteséget, gyászt, krízist megélt embereknek. Kiégés megelőzésében, illetve kiégéssel küzdőknek. Magánéleti, családi problémák esetében. Munkahelyi, Iskolai problémák, konfliktusok esetében segíthet, a megfelelő megoldás megtalálásában. Különböző csoportfoglalkozásokat, workshopokat tarthat az egyének segítése érdekében.

03-BLOKK-01-artwork-min.png

Egy mentálhigiénés szakember támogatja kliensét, hogy a saját erőforrásaira alapozva túllendüljön egy kritikus helyzeten, és megtalálja a megoldást az adott problémára, segítő beszélgetés keretein belül. Segít visszatérni a „normális”, egészséges lelkiállapotba. Nem foglalkozik betegségek kezelésével, nem állít fel diagnózist. Olyan egészséges embereknek nyújt segítséget, akik elakadtak valamilyen lelki folyamatban, amit nem tudnak egyedül megoldani. Abban az esetben, ha a segítő beszélgetés során úgy érzi a mentálhigiéniás szakember, hogy véget ér a kompetenciája, például személyiség- vagy hangulatzavarra utaló jeleket lát, tovább irányítja a klienst egy pszichológushoz, pszichiáterhez.

Mit csinál a mentálhigiénés szakember?

03-moon-min.png

Milyen területeken segíthet a mentálhigiénés szakember?

mentális problémák megelőzését segítő tájékoztató jellegű életmódváltó előadások

alkohol, drog, dohányzás megelőzése

konfliktuskezelési technikák ismertetése

problémamegoldó képességek fejlesztése

az egészségtudatosság kialakítása, a lelki egészségünk megóvására és megtartására

mozgás preventív szerepének ismertetése

elakadások esetén a magánéletben és a munkában

tartós depresszió megelőzése

állapotfelmérések és szűrések, mentálhigiénés kérdőívek, felmérések

különböző megküzdési technikák ismertetése

általános, munkahelyi vagy iskolai szorongás kezelése

kiégés (burnout) megelőzése és kezelése

butterfly-2-min.png

traumafeldolgozás mentálhigiénés kereteken belül

stresszkezelési technikák ismertetése

iskola és egyetem körüli problémák kezelése

krízis megelőzése, ismertetése

03-BLOKK-SEGITOBESZELGETES-min.png

Segítő beszélgetéssel a metális egészségért.

A segítő beszélgetéseket a nondirektivitás jellemzi, tehát nem irányított beszélgetés. Kérdésfeltevésekkel és érzelmi tükrözéssel segíti, az egyént arra, hogy önmaga adjon választ a problémájára. A kliens közben megélheti a feltétel nélküli elfogadást, az őszinte odafordulást, azt, hogy lehetősége van kibeszélni gondjait, problémáit. Nyitott kérdéseket tesz fel, ezzel segítve a probléma feltárást, kívülről történő rálátását. Segíti, hogy az egyén képessé váljon a saját elakadásainak, problémáinak a megoldására, az erőforrásai, lehetőségei által.

cloud-left-min.png
FOOTER-landscape-min.jpg

Keress kérdéseiddel bátran!

Ha bizonytalan vagy a mentálhigiénés kérdésekben, keress bátran, és szívesen segítek! Néha gyanítjuk, hogy egy barátunk vagy családtagunk nehéz időszakon és küzdelmeken megy keresztül. Ilyen esetekben is fontos a megfelelő támogatás. Lépj kapcsolatba velem, hogy együtt találhassunk megoldást és biztosíthassuk a mentális jólétet! A közös munka során olyan eszközöket és módszereket ismerhetsz meg, amelyek hosszú távon segítenek a kiegyensúlyozott és harmonikus élet kialakításában.

butterfly-3-TUKROZOTT-min.png
bottom of page